Emocje i relacje

5 kroków do zbudowania pewności siebie

Pewność siebie jest wtedy, gdy czujemy się dobrze we własnym ciele, akceptujemy swoje wady i cenimy siebie. Pewni siebie ludzie przyciągają innych… jak magnesy.

Pewność siebie przenika wszystkie sfery naszego życia: pracę, relacje, czy związek. Często błędnie mylimy ją z poczuciem wyższości. Tymczasem to umiejętność działania mimo strachu, radzenia sobie z rozczarowaniami, bycie z ludźmi oraz stawianie czoła lękom. Poznaj … kroki budowania pewności siebie!

 

  1. Pokonaj strach i wątpliwości

Jednym z problemów, z którym borykają się ludzie na całym świecie, są wątpliwości oraz strach. Towarzyszą nam na każdym etapie życia i hamują. Strach przed działaniem sprawia, że nie podążamy za marzenia i zamiast zrobić krok do przodu…, wycofujemy się.

Pewność siebie to działanie mimo strachu, jednak to nie znaczy, że się nie boisz. W rzeczywistości trzęsiesz się cały od środka, ale przezwyciężasz to.  Przekonania: „Nie jestem w tym dobry”, „Nie mogę tego zrobić” blokują nasz rozwój. Gdy masz coś zrobić, powtarzaj: ,,Mogę to zrobić”, wtedy wzrasta pewność siebie, a maleje strach.

 

  1. Jesteś tym, co myślisz

Nieraz błędne myślimy, że sytuacja, w jakiej się znajdujemy, zależy od różnych zewnętrznych czynników. Tymczasem to nasze myśli decydują o tym, co nam się w życiu przydarza: o jakości życia, stanie zdrowia, relacjach, o poziomie pewności siebie. Warunki zewnętrzne są jedynie skutkami.

Człowiek jest tym, o czym myśli przez cały dzień

Tak mawiał Ralph Emerson. Z kolei w antycznych pismach widnieje prawo: „Jak wewnątrz, tak na zewnątrz”.

Świat zewnętrzny to lustro i odbijają się w nim wszystkie twoje myśli, czyli wszystko to, co jest w twoim wnętrzu. Wszędzie gdzie spojrzysz, widzisz swoje odbicie. Zasada jest prosta, jeśli często o czymś myślimy, to właśnie tacy się stajemy.

Możemy kontrolować myśli i programować swoją podświadomość. Znajdź w umyśle to, co jest błędne, wszystkie niezgodne z rzeczywistością przekonania i je zmień. Zmiana jednej myśli jest w stanie zmienić życie. Badania potwierdzają, że można się nauczyć nawyków oraz oduczyć tych złych, a także naprawić reakcje emocjonalne. Wystarczy, że będziemy je powtarzać.

 

  1. Zwiększ poczucie wartości

Boisz się, bo masz niską samoocenę. Tymczasem poczucie wartości jest mocą, która z ciebie wypływa. To od niej zależy twoja kreatywność, energia i osobowość…  Jak bardzo lubię siebie? Kiedy będziesz sobie powtarzał ,,lubię siebie” zmieni się to jak siebie postrzegasz. To trudne słowa. Kiedy wypowiadasz je po raz pierwszy, czujesz się nieswojo. Ta informacja uderza w twoje poprzednie przekonania i twoje wnętrze przeżywa „bum”. Jesteśmy spięci, bo czujemy, że to nie jest zgodne z naszą rzeczywistością. Jeżeli będziemy powtarzać „lubię siebie”, stare przekonania znikną, a to wejdzie na ich miejsce, trafiając do twojej podświadomości. Kiedy lubisz siebie, przestajesz się martwić. Kiedy upadasz, od razu się podnosisz, niczym się nie przejmujesz, jesteś pozytywnym człowiekiem. Lubisz ludzi, a oni lubią ciebie. Wtedy mówisz automatycznie to, co trzeba i spotykasz wyjątkowych ludzi.

 

  1. Zawsze spodziewaj się najlepszego

Oczekiwania decydują o jakości życia. Mówiąc o tym, co cię spotka, przepowiadasz swoją przyszłość. Zatem jeżeli wierzysz, że będzie dobrze, to… tak się stanie. Myślisz: „Polubią mnie”, ,,Będę miał wspaniałe życie” to tak się stanie. Powinniśmy zawsze oczekiwać od życia tego, co najlepsze. Podobnie, gdy inni mówią nam coś pozytywnego, że w nas wierzą. Powtarzają to, a my o tym później pamiętamy i do tego wracamy, i to nas umacnia. Z kolei, jeżeli myślimy negatywnie, zamartwiamy się, to przyciągamy do siebie negatywne rzeczy, dlatego myśl o tym, co sprawia ci radość. Gdy jesteś pełen energii, twoje pozytywne wibracje docierają do ludzi wokół.

 

  1. Zmień fałszywe przekonania

To, w co wierzymy, staje się po jakimś czasie naszą rzeczywistością. Jeżeli w coś wierzę, mój umysł szuka dowodów, aby to potwierdzić. Tym sposobem widzę świat przez pryzmat własnych przekonań. Mój obraz rzeczywistości jest zniekształcony. Widzę go takim, jaki ja jestem.

Według badań odbiór świata zależy od sposobu interpretacji. Różne rzeczy tłumaczymy sobie w różnoraki sposób. Jeśli to zmienimy, zmienimy również swoje nastawienie do świata.

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł zapraszam na wirtualną kawę. Twoje wsparcie doda mi energii do dalszego działania i pomoże utrzymać bloga. Dziękuję 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to 

(1) Komentarz

  1. […] O budowaniu pewności siebie przeczytacie tutaj: Pięć kroków do zbudowania pewności siebie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *