Emocje i relacje

Czy jestem dojrzały emocjonalnie?

dojrzałość emocjonalna

Dojrzałość emocjonalna jest czymś ważnym. Sprawia, że możemy zapanować nad własnymi emocjami, mamy dobry humor i… czujemy się szczęśliwi.

Podobno jakość emocji wpływa na jakość naszego życia. Zatem… bez dojrzałości emocjonalnej ani rusz! Przenika ona bowiem takie sfery naszego życia jak związek, pracę, szkołę… i wszystkie relacje międzyludzkie. Co więcej, umożliwia prawidłowy rozwój naszej emocjonalności.

 

Na czym polega dojrzałość emocjonalna?

Jako dzieci wyrażamy emocje za pomocą płaczu i krzyku. Później dorastamy i stopniowo wyzbywamy się zachowań z dzieciństwa. Stajemy się dojrzali nie tylko zewnętrznie, ale i emocjonalnie. Nasza dojrzałość emocjonalna zaczyna się kształtować. Przecież nikt się z nią nie urodził.

Dojrzałość emocjonalna jest czymś kluczowym w relacjach międzyludzkich. Pomaga w ich nawiązywaniu. Daje umiejętność rozumienia, jak się czują inni. Przestajemy z góry zakładać, że wiemy, co ktoś myśli na dany temat, jak nas odebrał, że inni będą zawsze wiedzieć, o co nam chodzi. Dzięki tym umiejętnością możemy uniknąć wielu problemów, a nawet kryzysów w związku.

Dojrzałość emocjonalna jest odpowiedzialna również za kontrolowanie emocji i kierowanie się rozsądkiem. Bez niej towarzyszyłby nam stan ciągłej złości, żalu, rozpamiętywania przeszłości, czy rozdrapywania starych ran… Nie umielibyśmy nad tym zapanować.

 

Kim jest osoba dojrzała emocjonalnie?

Człowiek dojrzały emocjonalnie to taki, który świadomie uczestniczy w otaczającej go rzeczywistości. Nie kieruje się emocjami, ale używa rozsądku przy podejmowaniu decyzji. Ma również dobry kontakt z samym sobą i świetnie wie, co przeżywa. Co więcej, pozwala sobie na przeżywanie emocji zarówno tych lepszych, jak i gorszych. Wie, że nie zawsze będzie dobrze.

Osoba dojrzała emocjonalnie nie stawia swoich emocji w centrum, nie koncentruję się na nich, lecz wyciąga z nich wnioski dotyczące swojego zachowania oraz relacji z sobą i innymi. Oprócz tego ma świadomość, że każde przeżycie skądś się bierze. Wie, że wszelkie bolesne przeżycia czy trudności związane z emocjami nie są głównym problemem. Fatalny nastrój, niepokój, smutek to nie przyczyny cierpienia, lecz sygnały, że coś się z nami dzieje i mamy szansę to zrozumieć.

Ważną rzeczą jest to, że emocje wysyłają nam sygnał o tym, co przeżywamy, ale nie odpowiedzą nam, dlaczego coś przeżywamy. Mamy to rozszyfrować sami.

Budowanie dojrzałości emocjonalnej

Każdy człowiek ma w sobie inny typ inteligencji. Inteligencja emocjonalna jest tym, nad którym… można pracować. Oto kilka skutecznych wskazówek na jej budowanie:

  1. Introspekcja – Wchodzimy w głąb siebie. Obserwujemy własne zachowania, myśli, jakie nam się nasuwają, jak się czujemy w danym momencie… Analiza sprawia, że masz nad tym kontrolę. Patrzysz na siebie z dystansem. Kiedy widzisz, że robisz coś źle, możesz to natychmiast naprawić. Skutek? – Zaczynasz rozumieć swoje emocje.
  2. Najpierw pomyśl, później powiedz. –Nie musisz bez przerwy mówić. Czasem dobrze jest zwolnić i pomyśleć. Kiedy się zastanowisz, twój mózg zacznie lepiej pracować. Co więcej, unikniesz wielu nieporozumień i problemów.
  3. Odpuszczaj ludziom – Bądź świadomy tego, że nikt nie jest idealny i wybaczaj. Nie musisz mieć zawsze racji. Ważniejsze jest budowanie relacji z innymi.
  4. Przepraszaj i przyznaj się, kiedy czegoś nie rozumiesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *