Na szlaku

Na górę świateł -Gubałówka

W lecie świetny punkt widokowy na panoramę Tatr. Zimą miejsce rozświetlone tysiącem kolorowych światełek. Gubałówka, choć niewysoka przyciąga tłumy.

Gubałówka to jeden z najczęściej zdobywanych szczytów. O każdej porze roku goszczą tu tłumy turystów. 1123 m.n.p.m. to wysokość osiągalna przez osoby w każdym wieku i bez specjalistycznego wyposażenia.

 

Gubałówka o wielu obliczach

Gubałówka -góruje nad Zakopanem i jest jedną  z największych atrakcji Podhala. Z jej szczytu możemy zobaczyć całe Zakopane oraz popularne szczyty Tatr jak Kasprowy Wierch i Giewont. Nazwa tego wzniesienia pochodzi od nazwy polany -Gubałówka, która się na nim znajduje. Dokładniej od nazwiska Gubała.

Gubałówka to miejsce, które trzeba odkryć. Kosztowanie słodkich kołaczy, picie gorących trunków, spacer Pasmem Gubałowskim, aż po Butorowy Wierch, czy wycieczka pośród świateł? To wszystko znajdziemy na Gubałówce, która zachęca latem, jak i zimą. Co ważne, nie traci swojego uroku. Latem czeka tu na nas piaszczysta plaża i koncerty artystów na żywo. Z kole zimą pojeździmy na nartach, skorzystamy ze snowparku albo załapiemy się na śnieżny kulig. Ponadto możemy podziwiać świąteczne ozdoby, ponieważ… cała Gubałówka świeci!

Wybierając się w na Gubałówkę mamy dwie możliwości –wyjazd kolejką lub pokonanie trasy pieszo. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, warto wybrać się na spacer szlakiem czarnym. Tutaj mamy do pokonania niecałe 2 km, więc za godzinę będziemy na szczycie. W innym wypadku kolejka jest wskazana. Najlepszą opcją cenową jest pakiet – bilet w obie strony. Jeśli ją wybierzemy, możemy spędzić więcej czasu na górze. Co więcej, nie martwimy się o powrót, bo już jest zapewniony.

Gubałówka w świątecznym stylu

Światełkowe renifery, górale, karoce, a nawet wagony. Zimą Gubałówka rozbłyska światłem i to nie w przenośni. Wychodzimy na szczyt, a tam wszystko oświetlone. Jeśli marzyliśmy o romantycznym spacerze w świetle to… właśnie się dzieje!

Oświetlenie Gubałówki to wspaniałe przedsięwzięcie. Osoba, która się go podjęła, zasługuje na odznakę. Jak zapewnić turystom atrakcje w zimowe wieczory? -Wykreować dla nich górę świateł, co przenosi do innego świata.

W świetle możemy spacerować po Gubałówce do woli i odkrywać jej urocze zakamarki. Przystrojone światełkami restauracje, bary i budki z przysmakami stoją dla nas otworem. W zimie podstawą jest ciepły napój w dowolnej postaci. Tutaj znajdziemy ich wiele. Na Gubałówce nie brakuje również stolików, przy których możemy usiąść i podziwiać widok na rozświetlone Zakopane.

Fani aktywnego wypoczynku mogą spacerować Pasmem Gubałowskim i upajać się świeżym powietrzem. Z kolei miłośnicy rozrywki spróbują swoich sił w grach w ,,rzutki”, czy piłkę. Przy okazji może nawet… wygrają pluszaka dla ukochanej?

Na Gubałówce jest również miejsce dla modeli i fotografów. Jeśli kochamy być przed obiektywem, zapozujemy razem z kolorowymi góralami albo pomachamy z rozświetlonego wagonu. Pytanie tylko, czy… aparat wytrzyma natężenie światła?

Para Górali

Wyprawa ze światełkami w tle

Na szczycie Gubałówki czeka na nas szeroki wybór góralskich przysmaków, napojów oraz małe ,,co nieco”. Możemy wybierać wśród szerokiej oferty barów i restauracji to, co najbardziej nam odpowiada. Punktów z pamiątkami również nie brakuje.

W jednej budce serwują pyszne kołacze i herbatę -domowa z cytryną i sokiem malinowym. Z tym zestawem poczujemy się jak w domu. Kubek w dłoń i obserwacja panoramy. Jak się okazuje, nie musimy tego robić tylko we dwoje, ale… we troje?! Sprawdzone źródła podają, że Gubałówka to miejsce przyjazne dla czworonogów. Miłośnicy zwierząt niech pakują smycz i biorą psa na spacer!

Wyprawa na Gubałówkę nie musi przebiegać od czarnego szlaku. Punktem startowym mogą być… Krupówki! To trasa nieco dłuższa, ale warta zachodu. Za jednym zamachem zaliczymy dwie największe atrakcje.

(2) Komentarze

  1. Gubałówka to tatrzański klasyk, uwielbiam tam wracać 😀

    1. Ja też planuję to zrobić. Tym razem już na wiosnę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *