Na szlaku

W stolicy królów – Gniezno

,,Mój królu, mój władco”… Dawniej wysoko usytuowane jednostki nosiły na głowie koronę i witały poddanych. Te czasy przeminęły, ale Gniezno… ciągle stoi!

Nikogo nie zaskoczy informacja, że Gniezno było pierwszą stolicą Polski. To tam zaczęła się kształtować historia naszych przodków, którzy pod wodzą króla walczyli i ginęli. Dawniej miasto należało do najludniejszych w Polsce. Obecnie… statystyki poszły nieco w dół. Jak zmieniło się Gniezno?

 

Tropem królów

Gniezno to niewielkie miasto z aurą tajemniczości, którą czuć na każdym zakręcie. Choć nie jest już stolicą Polski, zostało w nim wiele śladów po naszych przodkach.

Katedra Gnieźnieńska to bardziej niż obowiązkowy punkt wycieczki. To tutaj wieki temu koronowano naszych pierwszych władców. Gotycka budowla stanowi pomnik polskiej kultury i zalicza się do najcenniejszych zabytków. To również miejsce kultu św. Wojciecha – pierwszego polskiego męczennika. Jego grób znajduje się w katedrze.

W bocznym wejściu katedry znajdują się oryginalne Drzwi Gnieźnieńskie, czyli historia zapisana na… drzwiach! Wykonano je w XX wieku. Na każdym skrzydle znajdują się scenki z życia i działalności św. Wojciecha.

Podczas zwiedzania nie możemy zapomnieć o audioprzewodniku. Dzięki niemu niczego nie przeoczymy. Co więcej, ten zestaw słuchawkowy przybliży nam historię zarówno katedry jak i zabytkowych drzwi, podziwianych przez świat.  Dodatkowo zaprowadzi nas do muzeum, w którym znajduje się ,,przeszłość”.

Dobrym pomysłem na zwiedzenie Gniezna jest przejście traktem królewskim od początku do końca. To szlak, który ma pomagać turystom w odkryciu głównych zabytków miasta. Natkniemy się na nim na rzeźby dawnych władców oraz królików?! Co ciekawe, Gniezno ma nawet swoją aplikację -Królika Goń, która zaprowadzi nas prosto do… królików!

 

Rynek
Drzwi Gnieźnieńskie

Uroki Gniezna

Gniezno to również miasto ziół,  a najlepszy sklep w okolicy to ,,Produkty Benedyktyńskie”. Warto do niego zaglądnąć, wracając z Katedry Gnieźnieńskiej. Usytuowany jest po lewej stronie ulicy Tumskiej, czyli naprzeciwko katedry. W sklepie znajdziemy wszystko od pamiątek aż po… szampony do włosów! I to nie byle jakie, lecz benedyktyńskie z dodatkiem ziół. Wśród polecanych produktów znalazło się… mydło. Przebadane dermatologicznie wspomaga regenerację naskórka i przywraca skórze jej blask.

Ciekawym wydarzeniem kulturalnym miasta jest organizowany co roku w ostatni weekend lipca Festiwal Kultury Słowiańskiej, inaczej… Koronacja Królewska! Tego weekendu na długo nie można zapomnieć. Jazda konna, strzelanie z łuku, turniej walk, ogniomistrzowie, parada w strojach z dawnej epoki i spacer po mieście to tylko przedsmak całego przedsięwzięcia. To czas, w którym budzi się prawdziwy duch Gniezna.

Podczas wycieczki do Gniezna warto się wybrać do Poznania. To ponad godzinna trasa, która się opłaci. Widoki i rogale świętomarcińskie wynagrodzą nam trud.

Ulica Tumska

Skok do Kapelusza

Podczas wyprawy po Gnieźnie nie możemy zapomnieć, by wstąpić do… Kapelusza?! To jedna z lepszych naleśnikarni. Porcje są syte, a ceny przestępne. Wybór jest duży, przez naleśnika na słono po słodko. Dodatkowo codziennie w ofercie jest inny ,,naleśnik dnia”. To miejsce określimy w czterech słowach: ,,Do wyboru, do koloru”.

Kapelusz to przytulne i ładnie urządzone miejsce, w którym można odpocząć od ,,spacerowania”. To również dobry punkt do spotkania ze znajomymi przy herbacie lub lemoniadzie.

 

A wy jakie miejsca w Gnieźnie polecacie?

(8) Komentarzy

 1. Właśnie w weekend wybieramy się do Gniezna. Z wielką przyjemnością odwiedzę naleśnikarnię, jeśli oczywiście czas nam pozwoli.

  1. Udanego weekendu i smacznego! 😉

 2. W Gnieźnie swojego czasu mieszkała część mojej rodziny to się tam najeździłam0 ale masz rację katedra jak i stara część miasta zdecydowanie zasługuje na zwiedzenie 🙂

  1. To pewnie znasz Gniezno jak własną kieszeń. Ja byłam tak tylko dwa razy, z czego za pierwszym razem bardzo krótko. Pozdrawiam ciepło 🙂

 3. Super ciekawy wpis 🙂
  Dzięki niemu wiem gdzie chcę pojechać jako następna wycieczka w 2022 roku tak chociaż na jeden dzień 🙂

  1. Wspaniale, że pomogłam 🙂 Ja po Nowym Roku mam w planach wspinaczkę górską. Polecam jeśli ta jak ja kochasz polskie Tatry <3

 4. Aurelia says:

  Od dobrych kilku lat wybieram się do Gniezna, ale jakoś dotrzeć tam nie mogę. Być może w nadchodzącym roku wreszcie mi się uda. Wtedy chętnie też zajrzę do polecanej przez ciebie naleśnikarni jeśli będzie na mojej trasie. 🙂

  1. Jak to mówią, Nowy Rok czas na zmiany, więc wszystko przed Tobą. Życzę udanego zwiedzania 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *