Emocje i relacje

Nic nie mów. Lekcja skupienia

Problemy egzystencjalne. Budzik. On mnie skrytykował. Muzyka. W głowie pełno przykrych wyzwisk. Telefon. Skupienie to supermoc, z którą staniemy się wielkimi i spełnimy swoje skryte pragnienia. 

Chcesz stać się wielki? Osiągnąć sukces? Robić coś niesamowitego, by świat cię zapamiętał? Skupienie to umiejętność, która przenika wszystkie sfery życia i sprawia, że świat staje się lepszy. To lekcja życia.

W świecie przepełnionym mediami i internetem skupienie to umiejętność na wagę złota. To supermoc, którą posiada mniejsza część społeczeństwa. Według danych ponad 70 procent osób ma problem z koncentracją. Te szacowania nie brzmią optymistycznie, gdy weźmiemy pod uwagę naszych przodków, którzy potrafili się dłużej skupiać. Jak by nie było skupienie to supermoc, którą może zdobyć każdy, a z nią już blisko do życiowego sukcesu. Chcesz być wielki? Znaleźć miłość? Do dzieła!

 

Lekcja 1: Wyciąganie brudów

Życiowe brudy. Każdy takie ma. Siadasz na chwilę i próbujesz odpocząć, a one przychodzą i wysysają z ciebie energię i… życie. Znamy je pod różnymi nazwami. Krytyka, przykre słowa, kłótnia z chłopakiem czy dziewczyną, zagubienie, bezradność, a wreszcie cierpienie. Skupienie wymaga zupełnego odcięcia od wszystkich spraw. Chodzi o bycie tu i teraz i życie chwilą obecną.

Pomyśl o priorytetach, o tym czego pragniesz. Następnie wydobądź złe myśli i je „odetnij”.

 

Lekcja 2: Siedzenie w ciszy

Kiedy chcesz uzyskać odpowiedź, co powinieneś dalej robić albo dokąd zmierzasz, znajdź pustą przestrzeń i zamknij drzwi. Jeśli czytałeś w Biblię pamiętasz słowa: „Wejdź do swojej izdebki”. Dokładnie o to chodzi. O odcięcie się od hałasu, niechcianych myśli i posiedzenie w ciszy i milczeniu. Jeśli chcesz, możesz zamknąć oczy i wziąć głęboki wdech i wydech. Jeden nie pomoże, zrób kolejny i jeszcze jeden. Posiedź ze sobą w ciszy.

 

Lekcja 3: Zamknięte drzwi

Mówiliśmy o siedzeniu w ciszy w spokojnej przestrzeni. Tam jest ważne miejsce jeszcze dla drzwi. Kiedy są zamknięte, lepiej się skupia. Wtedy nie słyszymy głosów z innych pomieszczeń domu. Nikt nas nie zaczepia. Drzwi to trochę taki niewymowny przekaz, że nie chcemy, by nam nie przeszkadzano. Otwarte… rozpraszają same z siebie.

 

Lekcja 4: Odcięcie od sieci

Jedną z rzeczy, która najbardziej nam przeszkadza w życiu są media. Portale społecznościowe, internet, telewizor, laptop i telefon. Na każdym kroku jesteśmy pod ich wpływem. Technologia jest wszechobecna i nie pozwala nam zebrać myśli. Dlaczego jej chociaż na chwilę nie wyłączyć?

Odłączeni od sieci jest proste dla osób, które nie muszą być ciągle „online”. Gorzej jeśli nie potrafimy żyć bez swojej komórki. Nie znam danych, ale i bez tego możemy się domyślać ile osób jest uzależnionych od swoich urządzeń, w których „mają wszystko”.

Chcesz się skupić i osiągnąć sukces? Wyłącz telefon i odetnij się od technologii choć na chwilę. Nikt nie stał się wielki przez przeszukiwanie sieci i portale społecznościowe.

O życiu w erze smartfonów przeczytasz więcej tutaj: Zamiast budowania relacji – smartfony

Wielkanoc to najlepsza okazja do lekcji skupienia. To co, zaczynamy? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *