Emocje i relacje Tabu

Strzeż się toksycznych! Kiedy on i ona niszczy Ci życie

Strzeż się toksycznych

Wkradają się stopniowo do Twojego umysłu, przejmując kontrolę. Czujesz złość, choć trudno powiedzieć czemu. Chcesz krzyczeć, ale zanim zrozumiesz, co się stało… toksyczny wstrzykuje truciznę.

Jak podają statystyki, co 10 osoba z Twojego otoczenia jest toksyczna. Ważne byś ją zdemaskował, zanim zagrozi Twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Jak mówi psycholożka, Silke Weining:

Toksyczni ludzie pozbawiają nas energii, podkopują poczucie własnej wartości, sprawiają, że czujemy się wściekli, a często także bezbronni.

 

Kochanek śmiertelnej potwory

Badania przeprowadzone w USA potwierdzają, że tkwienie w toksycznej relacji może skutkować depresją, brakiem snu, utratą kilogramów, a nawet zawałem serca. O niszczącym i śmiertelnym wpływie toksycznej osoby na psychikę przekonał się m.in. Alexander Urtula. Chłopak wiódł zdrowe życie do czasu, aż poznał swoją dziewczynę.

Alexander Urtula to przeciętny 22-letni student bostońskiego uniwersytetu. Pewnego dnia poznaje Inyoung You z Korei Południowej, zakochuje się i młodzi zostają parą. Niestety tylko z pozoru szczęśliwą. Chłopak przeżywa w związku koszmar, ale wciąż tłumaczy niesprawiedliwe i przykre zachowanie dziewczyny. Czego nie robi się z miłości? – Błąd, który będzie go kosztował wszystko.

Zrób wszystkim przysługę i idź ku*wa się zabić, jesteś takim pieprzonym głupim gównem – to była ostatnia wiadomość, jaką Alexander otrzymał od Inyoung You, zanim skoczył z dachu.

Inyoung You to toksyczna dziewczyna, która przez wiele miesięcy manipulowała swoim chłopakiem. Przejęła nad nim zupełną kontrolę. Odcięła od znajomych i reszty świata. Stopniowo odbierała mu godność, poczucie wartości, niszczyła psychikę i zdrowie. W mediach opublikowano kilka z dziesiątek tysięcy wysłanych przez nią wiadomości.

Nie możesz tego rozgryźć? Chcesz mnie znowu rozwścieczyć? Chcesz, żebym zrobiła sobie krzywdę? Czy tego chcesz? takimi groźbami manipulowała chłopakiem dziewczyna. Groźby o samobójstwie i samookaleczeniu sprawiły, że miała nad nim władzę. Lęk, że zrobi sobie krzywdę, kazał mu przy niej zostać.

Urtula czuł się uwięziony… jakby nie miał innego wyjścia jak tylko zostać z nią, ponieważ jej życie było dosłownie w jego rękach – mówi zastępca prokuratora biorący udział w procesie 21-latki, Suffolk Caitlin Grasso.

To nie jedyny taki przypadek toksycznej relacji. Młoda Michelle Carter nakłoniła swojego chłopaka do samobójstwa, aby stać się widzialną i zwrócić na siebie uwagę znajomych.

Więcej o tych toksycznych sprawach przeczytasz tutaj: Wiadomości tekstowe ujawniły znęcanie

 

Toksyczny wampir energetyczny na piedestale

Nie przegadasz, bo zawsze ma racje. Jest autorytetem moralnym w każdej sprawie. Każdy, kto postępuje inaczej, niż on jest tym złym. Na pierwszy rzut oka uprzejmy, ale gdy znikniesz mu z oczu, obgada Cię za plecami. Nie dopuszczaj do siebie, trzymaj na dystans, inaczej wyssie z Ciebie całą energię!

Toksyczna osoba odbierze Ci czas i okazje do poznania wartościowych ludzi. Z pozoru chce dla Ciebie jak najlepiej, jest przyjacielska i służy radą. W rzeczywistości to świetny manipulant i wampir energetyczny. Po spotkaniu z nim czujesz irytację i utratę nagromadzonej wcześniej energii. Zadajesz sobie pytanie: „Czemu on/ona się tak zachowuje”? Kontakt z taką osobą męczy i drażni, choć nie umiesz wyjaśnić, czemu tak jest. Co więcej, jesteś stale zdenerwowany i spotykasz się z brakiem zrozumienia. On/Ona jest specyficzna, a Ty jesteś mentalnie przeciążony. Twój mózg wysyła do Ciebie alarm: „Uważaj”.

Znajdujemy się w tak zwanym trybie fight or flight, czyli walki lub ucieczki – tak wyjaśnia proces wewnętrznej obrony przed osobą toksyczną Jay Johnson, specjalista od treningu mentalnego.

 

Kim jest toksyczny manipulant z charakterem?

Może nastawiać przeciwko sobie ludzi czy plotkować. Toksycznego nie wyczujesz od razu. Musisz go bliżej poznać i zobaczyć, jak się zachowuje. Zdaniem Roberta Greena, popularnego pisarza i mówcy, który postanowili rozgryźć ludzki tok myślenia, osoby toksyczne mogą przybierać różne maski m.in. wybawcy, pechowca i kaznodziei. (Tak powstały „Prawa ludzkiej natury”, czyli książka o toksycznych typach osobowości. Dzięki niej wiemy, jakiej manipulacji spodziewać się z drugiej strony i jak się przed nią bronić). Pod każdą z nich kryje się jednostka, dbająca o własne korzyści np. chcąca zdobyć uwagę rówieśników, ich współczucie, czy przejąć kontrolę.

Jedną z roli, jaką przyjmuje niekiedy toksyczny, jest wybawca. Ten typ będzie Ci pomagał i uchylał nieba, jednak tylko do czasu. W rzeczywistości czerpie energię z tego, że jesteś od niego zależna i może sprawować nad Tobą kontrolę. Spróbuj się usamodzielnić, a stanie się mściwym stalkerem. Dalej mamy hiperfekcjonistę o wysokich wymaganiach, któremu nigdy nie dorównasz. Nieważne czego byś nie zrobił, zawsze będziesz tym gorszym. Często spotykamy również księcia, który nas oczaruje tylko po to, abyś wyświadczył mu przysługę. Jeśli nie spełnisz jego zachcianek, użyje manipulacji, by wzbudzić w Tobie poczucie winy. Groźnym typem osobowości jest seksualizator, choć przy nawiązaniu relacji padają dowcipne frazesy. Niestety później dochodzi do fizycznego molestowania, które należy zgłosić policji.

Co zrobić, gdy spotkasz toksyczną osobę? Zachowaj dystans, a jeśli jesteś z nią w relacji bądź związku, koniecznie ogranicz kontakt!

 

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł zapraszam na wirtualną kawę. Twoje wsparcie doda mi energii do dalszego działania i pomoże utrzymać bloga. Dziękuję 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to 

(1) Komentarz

  1. […] przeznaczyć na działanie, na przykład na realizację marzeń. Za mało czasu poświęcamy sobie, bo to, co inni myślą jest rzeczą kluczową. Jak nie przejmować się tym, co pomyślą o mnie inni i działać? Czy to w ogóle możliwe? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *