Na szlaku

W mieście renesansu – Zamość

Kolorowe kamieniczki, idealny prostokątny rynek i majestatyczny ratusz. To czas by przenieść się o kilka wieków.

Gdy widzę to miasto, wyobrażam sobie tłum ludzi i ciągnący się wzdłuż rynku targ. Zamiast samochodów – konie. Brak aparatu, ale obcowanie z pięknem.

Zamość nie jest przeciętnym miastem. To ,,perła renesansu”, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, architekt przyjechał z samych Włoch.

 

Idealne miasto

,,Padwa Północy”, ,,miasto arkad” – tak określa się położone w województwie lubelskim miasto, Zamość. To miejsce ważne dla kultury, turystyki i sztuki. Lato Teatralne, Dni Muzyki i Festiwal Kultury im. Marka Grechuty – to wszystko można tutaj przeżyć.

Za budowę Zamościa odpowiedzialny jest, znany nam bardziej lub mniej, Jan Zamoyski. Ten wybitny człowiek słynął z wielu rzeczy. Zapisał się w historii jako mecenas, mówca, sekretarz królewski, hetman i kanclerz. Oprócz tego był mężczyzną o twardym charakterze i… niesłychanym idealistą! To on założył Zamość w XVI wieku, bo marzył o zbudowaniu ,,miasta idealnego”. Samego architekta sprowadził prosto z Włoch. Nazywał się Bernardo Morando i wykonał kawał dobrej roboty. Miasto jest niewiarygodnie pięknie, co można zobaczyć na własne oczy.

Warto wspomnieć, że architekt nadał miastu ludzki wymiar. Pałac Zamoyskich stał się głową, Akademia Zamoyska płucami, a rynek sercem. Co więcej, ulice mają tu układ szachownicy.

Wkraczając w inny wymiar

Zamość to miejsce dla miłośników rekreacji, wypoczynku, kultury i sztuki, czyli… dla wszystkich. Każdy znajdzie coś, co w nim pokocha.

Najbardziej wyróżniający się punktem Starego Miasta i symbole Zamościa jest ratusz. Wieża z zegarem ma ponad 52 metry wysokości, a do wejścia prowadzą wachlarzowate schody. Sam spacer po nich przenosi w czasie. Nie sposób przeoczyć również kamienic ormiańskich, zlokalizowanych na rynku. Budowle pokryte są żywymi kolorami i różnorodnymi zdobieniami i ornamentami. Kolejnym obowiązkowym punktem Zamościa jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego. Znajduje się w niej krypta, w której został pochowany Jan Zamojski oraz inne osoby z jego rodu. Oprócz nich spoczywają tam kobiety z rodów Czartoryskich, czy Poniatowskich.

W Zamościu na pewno nie brakuje zieleni. Na relaks i wyciszenie najlepszy jest spacer po Parku Miejskim. Tutaj można odpocząć wśród drzew i kwiatów, a także usiąść nad wodą. Z kolei fani kolarstwa mogą w spokoju pojeździć na rowerze.

Skoro mowa o parku to i o historii. Na jego powierzchni znajdziemy bowiem pozostałości po dawnej twierdzy. Jednym z jej elementów jest Brama Lubelska. Drugą bramą jest Brama Szczbrzeska, która świetnie się prezentuje zarówno w dzień jak i w nocy.

Pierwotnie miasto było otoczone przez fortyfikacje stąd tak dużo elementów, które po nich pozostały.

Zamość to również miasto ludzi młodych, przyjeżdżających na studia i… zakochanych! Kładka widokowa wypełniona jest kłódkami i inicjałami. To miejsce na randkę w świetle lamp.

Kamienice ormiańskie
Brama Lubelska
Park Miejski

Nie ma wycieczki bez… kawiarni!

Zamość to miasto, w którym przy herbacie, czy kawie, możemy podziwiać rynek. Na uwagę zasługuje kawiarnia Dolce Vita, z której roztacza się świetny widok na ratusz. Oprócz wymienionych napojów dostaniemy tutaj pyszne lody, lemoniadę, a także inne słodkości.

Spacerując bocznymi uliczkami, znajdziemy więcej miejsc oferujących kawę i ciastko. Jest też Pijalnia Czekolady Chocolaterie, (do której nie udało nam się trafić). Specjał tego miejsca to czekolada z rozgrzewająca wkładką. Aż chce się tam zatrzymać!

Kolejne miejsce, (do którego nie udało nam się dotrzeć) to Restauracja Bohema. Zastaniemy tu przygaszone światła, muzykę w tle i… domowe obiady! To miejsce dla tych, którzy kochają klimat.

Wiemy, że nie każdy lubi jeść w środku. To zdarza się szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz jest przepiękna pogoda. W tej sytuacji warto urządzić piknik w Parku Miejskim. Miejsca jest pod dostatkiem!

(2) Komentarze

  1. Daria says:

    Świetny przewodnik po Zamościu! 😉

    1. Dzięki! Mam nadzieję, że zachęciłam do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *